Wiadomości branżowe

Polański, Janda, Olbrychski ? znamy najlepszych z najlepszych polskiego filmu. Złote Kaczki 2010 rozdane

Roman Polański, Krystyna Janda i Daniel Olbrychski – to najlepsi z najlepszych polskiego kina. Najlepszym filmem sezonu 2009/2010 został „Dom zły” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Najlepszą aktorką sezonu okazała się Agata Buzek, najlepszym aktorem – Marian Dziędziel. We wtorek podczas uroczystej gali wręczono statuetki Złotych Kaczek – jedne z najbardziej prestiżowych polskich

Roman Polański, Krystyna Janda i Daniel Olbrychski – to najlepsi z najlepszych polskiego kina. Najlepszym filmem sezonu 2009/2010 został „Dom zły” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Najlepszą aktorką sezonu okazała się Agata Buzek, najlepszym aktorem – Marian Dziędziel. We wtorek podczas uroczystej gali wręczono statuetki Złotych Kaczek – jedne z najbardziej prestiżowych polskich nagród filmowych.

Nagrodę dla najlepszego scenarzysty za sezon 2009/2010 odebrał Andrzej Bart za „Rewers”, za najlepsze zdjęcia nagrodzono Marcina Koszałkę (również „Rewers”). 

Galę wręczenia nagród magazynu FILM transmitował na żywo Programi 1 Telewizji Polskiej. Prowadziła, tradycyjnie już, Grażyna Torbicka, a towarzyszyli jej – z loży – Arkadiusz Jakubik i Tomasz Karolak.

W tegorocznym plebiscycie Złote Kaczki – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierali najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach.

„Wyniki tegorocznych Złotych Kaczek to ogromnie dla mnie pochlebny dowód, że czytelnicy FILMU to prawdziwa esencja i elita polskich kinomanów. Nagrodzili naprawdę same najwybitniejsze filmy i największych artystów – lepiej nie zrobiłby tego żaden najwyższy areopag krytyków i ekspertów” – podsumowuje plebiscyt Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny magazynu FILM. I dodaje, że zainteresowanie Galą Złotych Kaczek świadczy, iż głos czytelników tego najstarszego w Polsce magazynu filmowego jest w najwyższym stopniu opiniotwórczy .

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma FILM (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

A to już wiesz?  Zła blondynka ? Cameron Diaz na okładce w sierpniowym FILMIE

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem głównym gali jest firma Alien, wyłączny przedstawiciel luksusowych apartamentów Doncella Beach na Costa Del Sol. Złotym sponsorem jest Drutex SA, producent najlepszych okien. Producentem statuetki Złota Kaczka jest W.KRUK. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są również Orange, Orlen oraz PGNiG. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, Polska The Times, VIVA!, WPROST oraz Filmweb. Producentem gali Złote Kaczki 2010 była firma Rochstar Events.

*****

„Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy