Wiadomości branżowe

Ericsson w powstańczej Warszawie – wątki z historii firmy związane z Powstaniem Warszawskim 1944.

Ericsson w powstańczej Warszawie – wątki z historii firmy związane z Powstaniem Warszawskim 1944.
Firma Ericsson świętuje w tym roku 100-lecie swojego istnienia w Polsce. Uwieńczeniem obchodów w listopadzie 2005 roku będzie wystawa archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek zgromadzonych w Galerii Ericsson. Jednymi z cenniejszych są relacje i zdjęcia ze zdobytego przez Powstańców budynku warszawskiej centrali telefonicznej. PASTa – Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna powstała w 1922 roku. Jej założycielem byli szwedzki Cedergren - od 1918 roku przejęta przez Ericsson–oraz Rząd Polski. Centrala wyposażona w sprzęt firmy Ericsson została uruchomiona w 1904 roku jeszcze przy ulicy Zielnej 37, a w 1908r. rozbudowana o przyległy budynek numer 39, który do dzisiaj funkcjonuje w świadomości mieszkańców pod nazwą „gmachu PASTy” i jest historycznym punktem Warszawy. Przez dłuższy czas był to najwyższy budynek w Warszawie, a nie licząc kilku kościelnych wież również w Europie. Ze względu na ten ostatni walor przez cały okres Powstania Warszawskiego toczyły się o niego zacięte walki. Jak doskonałym punktem obserwacyjnym dla

Firma Ericsson świętuje w tym roku 100-lecie swojego istnienia w Polsce. Uwieńczeniem obchodów w listopadzie 2005 roku będzie wystawa archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek zgromadzonych w Galerii Ericsson. Jednymi z cenniejszych są relacje i zdjęcia ze zdobytego przez Powstańców budynku warszawskiej centrali telefonicznej.

PASTa ? Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna powstała w 1922 roku. Jej założycielem byli szwedzki Cedergren – od 1918 roku przejęta przez Ericsson?oraz Rząd Polski.

Centrala wyposażona w sprzęt firmy Ericsson została uruchomiona w 1904 roku jeszcze przy ulicy Zielnej 37, a w 1908r. rozbudowana o przyległy budynek numer 39, który do dzisiaj funkcjonuje w świadomości mieszkańców pod nazwą ?gmachu PASTy? i jest historycznym punktem Warszawy.

Przez dłuższy czas był to najwyższy budynek w Warszawie, a nie licząc kilku kościelnych wież również w Europie. Ze względu na ten ostatni walor przez cały okres Powstania Warszawskiego toczyły się o niego zacięte walki. Jak doskonałym punktem obserwacyjnym dla niemieckiego snajpera był dach PASTy można sprawdzić nawet teraz wjeżdżają na ostatnie piętro odbudowanego budynku. Szturmowano go kilkakrotnie. Ostatecznie gmach PASTy zdobyto 20 sierpnia 1944 roku. Jeden z Powstańców-Zbigniew Dębski-tak relacjonował swój udział w zwycięstwie: ?Kiedy wbiegłem na górę, żeby zawiesić flagę, budynek się palił. Było tak gorąco, że kapała cyna z przewodów. Ericsson się topił ? tak wtedy pomyślałem.? Zdobycie PASTy było jednym z największych sukcesów militarnych w okresie Powstania Warszawskiego. (W załączniku zdjęcia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.)

PASE – w 1924 roku Ericsson stworzył Polską Akcyjną Spółkę Elektryczną z siedzibą w Al.Ujazdowskich 47, która początkowo zajmowała się sprzedażą sprzętu telefonicznego oraz sygnalizacji kolejowej.

Jan Nowak-Jeziorański wielokrotnie wymienia tę i inne siedziby firmy Ericsson w swoim autobiograficznym ?Kurierze z Warszawy? przywołując wspomnienia własnego powstańczego ślubu, jaki odbył się w kaplicy Przytulisko ?kilka kroków od Ericssona?, ale i jako miejsce ?uczty weselnej?, którą naszykowali przyjaciele z ocalałej butelki wina i dwóch konserw ?na kwaterze u Ericssona”.

A to już wiesz?  Wiedeńska Opera Państwowa na ekranie Samsung Smart TV

Nadal poszukujemy informacji oraz kontaktu z byłymi pracownikami, ich rodzinami i wszystkimi, którzy potrafią powiedzieć nam coś więcej na temat ostatnich 100 lat Ericssona w Polsce. Wszystkie osoby, które zechciałyby się z nami podzielić swoimi losami lub wspomnieniami bliskich prosimy o kontakt z Anną Fogler ? [email protected] lub /22/ 691 65 55.

Źródło Ericsson Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy